Dostupnost webu

Problémy s hostingem, serverové aplikace, doporučení.

Příspěvekod jhavrlant » 31 črc 2008 11:33

Tohle téma tak trošku souvisí se SEO, pokud Váš web není dostupný, pak je SEO k ničemu. Na svém webu používám několik postupů, jak urychlit načítání, popřípadě optimalizovat web pro vyšší návštěvnost (tedy dostupnost). Řekl jsem si, že se o to podělím, z mojí hlavy to samozřejmě není a někomu to může pomoci.

většinu používám v souboru .htaccess

1. Mnoho lidí používá download manažery pro stahování větších souborů a tak z 1 IP náhle naskočí i 50 připojení v jednu chvíli, a některé hostingy na to mají svou ochranu, kdy tento počet maximálních připojení je omezen, avšak celkově, to znamená že obyčejný uživatel může např. při 150 souběžných připojení dostat chybovou hlášku 503.

Pokud s tím máte problémy a váš hosting podporuje "mod_limitipconn", pak stačí do .htaccess zapsat MaxConnPerIP a počet maximálních připojení z 1 IP, např. MaxConnPerIP 5, tím značně omezíte celkovou zátěž. Nevýhodou je omezení počtu připojených klientů z neveřejných IP adres (tedy 5 lidí z 1 IP), hodnotu však lze měnit podle potřeby a libosti.

2. cashování rozhodně není na škodu, hlavně u obrázků, nař.:

# Cacheovani
ExpiresActive On
# vychozi expirace 5 minut
ExpiresDefault A300
# expirace podle typu souboru:
# expiruje pocet sekund pote, kdy byl accessnut (A)
ExpiresByType application/x-javascript A2600000
ExpiresByType text/css A86400
ExpiresByType image/gif A86400
ExpiresByType image/jpeg A86400
ExpiresByType image/png A86400

(hodnoty jsou v sekundách)

3. Ochrana proti hotlinku obrázků (na webu který hotlinkuje se nic nezobrazí), např.:

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?povoleny-web.cz/|dalsi-povoleny-web.cz/.*$ [NC]
RewriteRule \.(jpg|gif|png)$ - [F]
--------------------------------------------------------------------------------
Samozřejmě pokud je server nedostupný, je to k ničemu, tam musí přijít na řadu jiný a kvalitnější hosting :))

Zajímalo by mne, jaké další postupy pro urychlení načítání používáte vy ostatní?
jhavrlant

Příspěvekod Karel Dytrych » 31 črc 2008 16:23

Je to trosku z jineho soudku ale ja se snazim co nejvice ulehcit DB, takze SQL dotazy ktere pro specifickeho uzivatele nebo pro vsechny navstevniky v dane casove obdobi vraceji vzdy stejne zaznamy znova nedotazuji...

Kazde obslouzeni SQL byt jen jednoducheho dotazu "neco stoji" (o to vic je-li to na jiny fyzicky server)... takze kazda takova cache ve vysledku usetri hrozne moc..

Jinak kvalitni hosting to je naprosty zaklad...
Karel Dytrych

Příspěvekod jhavrlant » 31 črc 2008 17:19

Ano, s DB jsem to už doufám překonal. I když mám nyní dotazy naprosto specifické a minimální, uvažuju o statických stránkách (tzn. uložení přímo v html jako zvláštní soubor - použití DB pouze u editace - po editaci znovu uložení jako statické), jen ten čas kdyby byl :))
jhavrlant

Příspěvekod Karel Dytrych » 01 srp 2008 19:28

Presne to chci uz nejaky ten patek take udelat... mensi problem je... co s ostatnimi dynamickymi prvky ktere jsou okolo a generuji se. U obycejneho tahani clanku z db atd. problem neni...
Karel Dytrych

Příspěvekod jhavrlant » 02 srp 2008 13:13

No, s temi ostatnimi to mam podobne, a bohuzel - tahat se budou stale, tam to mam prave kvuli tomu takhle koncipovane. neni toho ale mnoho a i ten clanek ulozeny jako html urco odlehci webu. Ale uz jsem tak zpohodlnel (myslim tahanim veci z DB) ze se mne do toho fakt nechce :)). Navic po tom, co jsem vsemozne optimalizoval web (i kdyz par chybicek se najde), mi z hostingu napsali, ze ted snad jakobych ani neexistoval (tyka se to zateze), pritom navstevnost a vyuziti DB je nekolikrat vyssi nez u jejich dalsich klientu :)). Za sebe musim rici, ze nejvice kupodivu pomohlo MaxConnPerIP (ale je to take otazka hostingu a tolerance max. poctu pripojeni v jednu chvili).
jhavrlant

Příspěvekod jhavrlant » 08 srp 2008 11:00

Tak, zjistil jsem, že většina IP adres, které se pokoušejí vytvořit více než 10 připojení současně jsou spamovací roboti, takže pokud tomu tak je, tak nejenže je maximum připojení omezen na 10 (pomocí MaxConnPerIP), ale zároveň se do souboru .htaccess zapíše na první řádek toto IP jako "deny from xx.xxx.xx.xxx" a tím se ukončí i zbylá připojení a je tzv. čisto. Samozřejmě když se toto děje i u jiné IP, postup je stejný, prostě se zablokuje přístup do doby než je server zbytečně přetěžován jinou IP.

Nevím, třeba je to blbost, ale funguje...
jhavrlant

Příspěvekod jhavrlant » 14 srp 2008 23:45

UPC, O2 atd. 10 současných připojení okamžitě využívá (jak mi psali někteří uživatelé a ti ani neví proč, prostě to tak mají a nebudu jim to kazit), tak jsem počet současných připojení zvýšil na 20, to ještě ujde.

Dnes byl náš web cca 40 minut nedostupný a hle !!! Zrovna v tu dobu tam byl vyhledávací robot od seznamu - výsledek: na první pozici už nejsme a na 5té stránce jsem ztratil trpělivost. Podle toho co jsem četl (3tí generace vyhledávače na seznam.cz), bych se měl zpět dostat cca do 2 až 3 dnů ... uvidíme tedy ...

Kvalitní hosting je kromě Vaší snahy to opravdové SEO, na to nikdy nezapomínejte ...
jhavrlant

Příspěvekod Karel Dytrych » 15 srp 2008 09:32

Svata pravda... a u koho to mate vy?
Karel Dytrych

Příspěvekod jhavrlant » 15 srp 2008 10:39

Ha, na seznamu jsme zpět na 1.místě, zřejmě jim vyhledávač funguje opravdu lépe :)

Já nechtěl můj hosting nějak znevažovat, ale občas mně trošku takovým výpadkem v době nejvyšší návštěvnosti naštvou. Následoval přátelský pokec s technickou podporou Web4ce.
jhavrlant

Zpět na Hosting

• { RELATED_TOPICS }
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek