Ukradený Webdesign

Celkové dění na poli webdesignu a Internetu.

Ukradený Webdesign

Příspěvekod Lenka » 22 led 2014 11:56

Dobrý den,
zajímalo by mne, jestli někdo bude vědět - pokud nakreslím Design stránek, pošlu náhledy v JPG s vodoznakem, ale klient už se neozve a stránky si "okopíruje" podle mého návrhu, dá se s tím něco dělat?
Lenka
 

Re: Ukradený Webdesign

Příspěvekod Honza 84 » 16 úno 2014 02:39

Lenko, je to nemilé, pokud jste narazila na takového klienta. Nevím, jestli to máte ošetřené smlouvou, ale zkuste se poradit s právníkem, jaké jsou možnosti. Ono se dá celkem snadno použít mailová komunikace jako důkaz. Jestli máte podepsanou smlouvu o dílo, tak je to ještě lepší. Horší to asi bude, pokud vás dotyčný oslovil a dohodli jste se ústně.

Spíš Vám poradím do budoucna, jak se takovýmto situacím vyhnout. Chtějte vždycky zálohu předem. Dokud Vám klient nepošle 50% z předpokládané ceny, tak nemá smysl začít cokoli tvořit. Samozřejmě je nejlepší mít vždy smlouvu - za kolik a v jakém rozsahu (někdy během práce jsou klientovy nároky vyšší, než v zadání) a také do kdy. Stanovte si jasně vlastní pravidla a ty pak dodržujte a vyžadujte to i po klientech. Není to nic neobvyklého. Když si objednáte jakoukoliv službu (např. telefonní paušál), tak taky musíte souhlasit s podmínkami operátora.

A pokud si za svou prací stojíte, víte, že má hodnotu a klient za ty peníze dostane skutečně to, co si objednal, tak Vám zaplatí rád (myslím obecně, ne tenhle konkrétní příklad). Někomu se to může zdát jako kupování zajíce v pytli, platit za něco, co ještě nevzniklo. Ale to můžete eliminovat tím, že dáte klientovi záruku, že pokud se mu design nebude líbit, vrátíte mu peníze. Je to riziko podnikání, ale jak říkám, pokud děláte kvalitní design, nikdy se Vám to nestane. Protože to uděláte ke spokojenosti klienta.

Ono poslat polovinu ceny předem má výhody pro obě strany. Jak pro Vás, budete mít jednak už část peněz doma, tím se vyhnete tomu, že budete jako zaměstnanec, který odvede práci, ale dostane ji zaplacenou až druhý měsíc, ale hlavně se Vám bude lépe pracovat a budete cítit k zakázce větší odpovědnost (Zaplatil mi, tak to musím dotáhnout za každou cenu). A pro klienta je to přínosné v tom, že už do toho dal své peníze a tak bude mít i on zájem na tom, aby se práce dokončila včas. Bude Vám včas posílat podklady, ochotně konzultovat, zkrátka se Vám bude společně mnohem lépe spolupracovat. A Vy hlavně nebudete v podřízené pozici - ano pane, udělám vám design, ano pane, jak si přejete, líbí se vám to? Zaplatíte mi, pane? - Nic takového. Jste přece partneři. A tak by to mělo být vždycky...


Naposledy oživil Anonymous v 16 úno 2014 02:39
Honza 84
 


Zpět na Webdesign a Internet

 


  • { RELATED_TOPICS }
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků